Idén hetekkel korábban kezdődhet a szüret az ország legtöbb borvidékén. A szőlő csaknem min-denhol megfelelő állapotú, így mennyiségben és minőségben is jó évet várnak a termelők, derül ki a Syngenta helyzetképéből.  A vállalat előrejelzése szerint a következő hetekben a csapadékos idő-járás miatt felszaporodó kórokozókra, különösen a hatalmas károkra képes szürkerothadásra kell figyelmet fordítaniuk a szőlőtermesztőknek.

Az elmúlt év remekül sikerült a hazai szőlőágazat számára: 2017-ben az 53 ezer hektáros termőterü-letről 450 ezer tonna kiváló minőségű szőlőt szüreteltek le a gazdálkodók. Az idei évben a szőlő minő-sége jelen állapotában szinte az összes borvidéken megfelelőnek tűnik, így optimistán tekintenek a termesztők az idei év eredményei elé is, ismertette Varga Zoltán, a Syngenta kampánymenedzsere.

Hagyományosan a Csabagyöngyével indulhat az idei szüret, ám a többi szőlőfajta is jelentősen elő-rébb tart a fejlődésben.  Az idei évi szőlőtermesztési szezonról Varga Zoltán elmondta: az idei év se növényvédelmi, sem pedig időjárási szempontból nem tekinthető átlagosnak. „A szőlő fejlődése ta-vasszal későn indult el, de aztán jelentősen felgyorsult. A fajták nagy része már túl van a fürtzáródá-son és elkezdődött a zsendülés fázisa. A fürtökön belül az egyes bogyók fejlettsége rendkívül eltérő, ezek akár lehetnek fertőzési gócok kiindulópontjai is”, ismertette a szakember.  

- Kártevők szempontjából érdemes odafigyelni az atkapopuláció gyérítésére. Erre a Syngenta Vertimec Pro-t ajánlja. Ha pedig moly vagy szőlőkabóca problémával küszködünk, a Luzindo vagy az Affirm lehet a jó megoldás. Ez nagyon fontos fázis, hiszen a jó fürthigiénia és az egészséges szőlő jelenti a sikeres szüret alapját. Az elmúlt napok csapadékos időjárása vi-szont kedvez a kórokozóknak. Minden olyan esetben, ahol egy kicsit lazábban védekeztünk, felüthetik a betegségek a fejüket. Lisztharmat ellen kén (Thiovit Jet), peronoszpóra ellen réz-tartalmú (Neoram) szerek használhatóak. Figyeljük az előrejelzéseket és okszerűen védekez-zünk. Ha a tünetek jelen vannak, ne felejtünk el a kezelést, mert annak elmaradását a követ-kező évben fogjuk „megfizetni”, hiszen a kórokozók könnyen áttelelnek.

Varga Zoltán hangsúlyozta: a szüret közeledtével a legfontosabb a szürkerothadás megakadályozása, mert ez olyan mértékű károkat tud okozni, amelyre az egész évi munka rámehet. A betegség kialaku-lásának feltételei a víz jelenléte, és a fürtön képződő mechanikai sérülések keletkezése. A nedves, párás levegő indukálja a fertőzést, de ahhoz, hogy kialakuljon, szükség van egy mechanikai sérülésre, amin keresztül a kórokozó bejut a növényi szövetekbe. A sérülések keletkezésének számos oka lehet, ilyen például a szőlőmoly rágása. Az éréshez közeledve a bogyó cukortartalmának növekedése csak katalizálja a folyamatot, és a betegség terjedésének mértéke is felgyorsul. A rothadt fürtök szüretkor rontják a minőséget és a mennyiséget.

2017. július 26. Prm